İnsanların parazitlerden enfeksiyon ve tedavi yöntemleri

parazitler için bitki çayı

İnsanları parazitlerle enfekte etmenin çeşitli yolları vardır. İstatistikler, insan ölümünün yaygın bir nedeninin vücutta parazitlerin ve bulaşıcı hastalıkların varlığı olduğunu söylüyor.

Bilim adamları kan plazmasında mantarlar, bakteriler ve hatta algler buldular. En yaygın olanı bağırsak solucanlarıdır.

Parazitler bir insanın içinde uzun süre yaşayabilir. Vakaların %60'ında kronik ve onkolojik hastalıklar hayati aktivitelerinden kaynaklanır. Mikroorganizmalara uzun süre maruz kaldığında, iç organlar ve tüm bağışıklık sistemi acı çeker.

Parazitlerle enfeksiyon yöntemleri

Parazitlerle enfekte olmanın farklı yolları vardır. Parazitler, başka bir organizma pahasına yaşayan ve onunla biyolojik ve ekolojik olarak ilişkili olan mikroorganizmalardır. Parazitler, bir kişinin tükettiği, geçici veya kalıcı olarak vücutta kalan meyve suları, dokular, ürünlerle beslenebilir.

Helmintlerle aşağıdaki şekillerde enfekte olabilirsiniz:

 1. Kirli eller aracılığıyla.
 2. Yerle temas halinde.
 3. Böcek ısırıkları için.
 4. Az pişmiş bir et veya balık parçası yerseniz.
 5. Meyve ve sebzeleri yemeden önce yıkamazsanız.
 6. Temas hayvanlarla okuma yazma bilmiyorsa.
 7. Helmintli hasta bir kişiyle temas halinde.

Solucan yumurtaları toprakta, suda, kirli meyve ve sebzelerde, yeterli ısıl işlem görmemiş et veya balıklarda bulunabilir.

Bazı durumlarda, bir böcek ısırığı nedeniyle enfeksiyon meydana gelebilir, ancak esas olarak helmint yumurtaları vücuda yiyecekle girdiği için bu son derece nadirdir. Kirli eller de helmintiyazis enfeksiyon kaynağı olabilir.

Kıl kurdu taşıyıcısı olan hasta bir kişiden de enfekte olabilirsiniz. Kıl kurdu anüsten dışarı çıkar ve yumurtalarını anüsün içine bırakır. Sırayla, bir kişinin elinde olan iç çamaşırında kalabilirler. Larvalar tuvalette, ön kapının kolunda, diğer eşyalarda kalabilir. Kişisel hijyen kurallarına uyulmazsa, diğer aile üyelerinin vücuduna girerler. Aile üyelerinden birinde helmint bulunursa, tüm hanehalkı üyeleri tedavi görmelidir.

Su yoluyla enfeksiyon, kaynatılmamış su içerek veya banyo yaparak oluşur.

Ne tür helmintler var?

Nematodları içeren en yaygın bağırsak solucanı grubu. Bunlara kancalı kurtlar, yuvarlak kurtlar, kıl kurtları, kalp kurtları ve trichinella dahildir.

İkinci büyük grup, protozoan veya tek hücreli parazitleri içerir. Bunlar amip, giardia, neosporlar, cryptosporidium vb.

Entameba kistolitik enfeksiyonu, kontamine suların içilmesi yoluyla ortaya çıkabilir. Bu durumda, gevşek dışkı ortaya çıkar, karında şiddetli ağrılar, kusma vardır. Bazen ciddi vakalarda, bu tür belirtiler karaciğere bir komplikasyon verir. İnsanlar genellikle amipli dizanteriyi viral bir enfeksiyonla karıştırırlar.

Mide duvarlarında, vücut için gerekli besin maddelerinin uygun şekilde emilmesine izin vermeyen milyonlarca tek hücreli parazit var olabilir ve gelişebilir.

Giardiasis'in karakteristik belirtileri

Bir parazit istilasının belirtileri şunlardır:

 1. Midede gaz birikmesi.
 2. Sindirilmemiş yiyecek parçalarıyla düzensiz dışkı.
 3. Titreme.
 4. Artan terleme.
 5. Sık karın ağrısı.
 6. Sıvı dışkı.

Parazit tedavisinin yokluğunda, zamanla bir kişi kilo vermeye başlayacak ve bağışıklık sisteminin tükenmesi nedeniyle sıklıkla hastalanacaktır. Tabii ki, parazitleri tespit etmek için sadece semptomlara rehberlik edilmesi tavsiye edilmez. Helmintleri tespit etmek için bir dizi dışkı ve kan testi yapmak gerekir. Tedavi büyük ölçüde enfeksiyonun derecesine bağlıdır. Halk hekimliğinde, helmintiyazis tedavisi için birçok tarif vardır, zor durumlarda tıbbi bir tedavi yöntemine başvurmak daha iyidir.

Helmintlerin sınıflandırılması

Solucanlar düz ve yuvarlak olarak ayrılır.

Düz Görünümler:

 1. Trematodlar, bunlar arasında şistozomlar, opisthorchis vb.
 2. Cestodlar - ekinokok, tenya, alveokok.

Yuvarlak solucanlar veya Nematodlar:

 1. Kıl kurdu.
 2. Ascaris.
 3. Trichinella.
 4. Kancalı kurt.

Aşağıdaki helmint türleri en yaygın olanıdır.

şistozomlar

Bu tür solucan, dışa doğru 0, 4 ila 2, 6 cm uzunluğunda bir iğneye benzeyen heteroseksüeldir. Dişiler, günde 300'e kadar larva üretebilen büyük olarak kabul edilir.

İletim yolları esas olarak kirli sularda yıkanmaktır. Enfeksiyon, bir kişinin mukoza zarlarından ve banyo sırasında yanlışlıkla kirli suyun yutulmasıyla oluşur. Vücuda girdikten sonra larva, günde yüzlerce benzer organizma üretebilen bir yetişkine dönüşür.

Şistozom, kan akışıyla insan venöz sistemine girdikten sonra ergenliğe ulaşır. Bir bireyin yumurtaları bağırsaklarda, idrarda, mukoza zarlarında olabilir. Bağırsak hareketinden sonra, şistozom yolculuğuna aynı şekilde başlar.

Bu parazit on yıllarca insan vücudunda kalabilir ve hastaya onarılamaz zarar verebilir. Tehlikeli olan şistozomların kendileri değil, yumurtalarıdır. İç organlarda birikir ve sivri uçlarıyla hasara neden olarak dokuya zarar verir ve bu da genellikle çeşitli ülserlere neden olur.

Bir kişinin vücuttaki şistozomların varlığını belirleyebileceği belirtiler vardır:

 • iştahsızlık;
 • anemi;
 • karaciğer büyümesi ve dalak değişikliği;
 • zayıf bağırsak hareketliliği;
 • karın ağrısı;
 • ishal veya kabızlık;
 • keskin kilo kaybı;
 • bağırsaklarda kanama;
 • idrar yaparken ağrı;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • Genel zayıflık.

Cestodlar

Cestodlar, devasa uzunluklara ulaşabilen tenyalardır. Yani, yetişkin bir bireyin uzunluğu ortalama 0, 5 cm'dir, sestodun dişisi yıl boyunca 200 bine kadar yumurta bırakabilir.

Vantuz şeklindeki kafalardaki özel cihazlar nedeniyle, sestodlar bağırsak duvarlarına sıkıca tutturulur. Bu durumda, tüm vücut acı çeker. Özellikle bu tür solucanlar, hayati faaliyetleri ile vücudu tükettikleri ve kısa sürede kansızlığa neden oldukları için küçük çocuklar için tehlikelidir.

Enfeksiyon yolları fekal-oral, yani. kirli eller, meyveler ve sebzeler. Larvalar, bir kez bağırsaklarda, vücuttaki damarlar yoluyla yayılır, karaciğere, kalbe ve hatta ağız boşluğuna nüfuz eder. Bu durumda belirli sayıda larva ölür, geri kalanı tekrar yutulur.

Parazitlerle enfeksiyonun ana belirtileri:

 • mide bulantısı ve kusma;
 • cildin sarılığı;
 • pankreatit;
 • sık soğuk algınlığı;
 • bronşit ve pnömoni gelişimi.

Parazit istilasının önlenmesi

Parazitlerle enfeksiyonun birçok yolu olduğundan, kendinizi ve aile üyelerinizi olası solucan larvalarının yutulmasından korumak için bazı kurallara uymaya değer.

 1. Kişisel hijyen kurallarına uygunluk. Sık el yıkama, parazitlerin insan vücuduna girmesini önleyecektir. Özellikle çocuklara genellikle ellerini ve çeşitli nesneleri ağızlarına götürdükleri için bunun öğretilmesi gerekir.
 2. Meyve ve sebzelerin akan veya kaynamış su ile iyice yıkanması.
 3. Helmint yumurtalarının taşıyıcısı oldukları için uçan ve sürünen böceklerin (sinekler, hamamböcekleri) yaşam alanlarında imha edilmesi.

Birçok uzman, her insanın bir dereceye kadar parazit taşıyıcısı olduğuna inanır, bu nedenle zaman zaman vücudu temizlemeniz gerekir.