İnsan derisinin altındaki parazitler

deri altı parazitlerin varlığında bacak ağrısı

Bir kişinin deri altı parazitleri varsa, zamanında bir doktora danışmak ve sorunu teşhis etmek önemlidir. Ayrıca solucanların türünü ve yerlerini dikkate alacak bir tedavi rejimi seçmek de gereklidir. İnsan derisinde hangi parazitler yaşayabilir, hangi belirtiler aynı anda hastayı rahatsız eder, ne tür tanı önlemleri hastalığın belirlenmesine yardımcı olur ve tanı doğrulandığında hangi ilaç tedavisi uygulanır?

Görünüm nedenleri

İnsan vücuduna nüfuz eden deri altı helmintleri kendilerini yıllarca göstermeyebilir. Solucan olgunlaştığında, enfekte kişi, vücutta bir sorun olduğunu ve tıbbi müdahalenin gerekli olduğunu gösteren ciddi semptomlar geliştirir. Solucanın larvaları, konağın vücuduna aşağıdaki yollarla girer:

  • enfekte böceklerin ısırıkları yoluyla;
  • larvaların bulunduğu suyu içerken;
  • enfekte bir kişiyle cilt teması yoluyla.

Bir kişinin derisinin altına ne tür parazitler girdiğini belirlemek için, hastayı araştırmaya gönderecek bir bulaşıcı hastalık doktoruna başvurmanız gerekir. Bir dizi tanı testinden sonra doktor solucanın türünü belirler ve uygun tedaviyi reçete eder. Durumu kötüleştirebileceği ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlara neden olabileceğinden, deri altı parazitleri kendiniz çıkarmaya çalışmanız önerilmez.

Deri altı helmint türleri, semptomları ve lokalizasyon yeri

Dranculosis

Dranculosis - kirli su içerken vücuda giren insan derisinin altındaki solucanlar, ılıman iklime sahip ülkelerde yaşar. Parazitler sırt, karın ve bacaklarda yani deri altı tabakasında lokalizedir. Yetişkinler 150 cm'ye kadar boyutlara ulaşır ve evcil hayvanlar da taşıyıcı olabilir. Larvalar insan vücuduna girdiğinde kan dolaşımı boyunca göç eder, iç organlara ve deri altı tabakasına nüfuz eder. Erginler 12 ay sonra cinsel olgunluğa erişirler.

Bir hastadaki cilt parazitlerinin atık ürünlerini salgılaması nedeniyle, lokalizasyon bölgesindeki cilt şişer, kaşınır ve tümör büyük bir boyuta ulaştığında patlar ve yeni larvalar bırakır. Bacaktaki larvalar parazitin habitatlarında kan zehirlenmesi, eklem sorunları ve süpürasyon gibi komplikasyonlara neden olur.

Dirofilaria

Dirofilaria - konakçının vücuduna böcek ısırıkları, genellikle sivrisinekler yoluyla nüfuz eden insanlarda deri parazitleri. Dirofilaria'nın birincil konağı, bir sivrisinek tarafından ısırılan ve ısırık ile larvaları insan vücuduna aktaran evcil bir hayvandır. Kuluçka süresi 2-3 yıl sürer, bu süre zarfında enfekte kişi herhangi bir semptomla uğraşmaz. Dirofilaria'nın deri altı solucanı sadece bir kişinin cildini etkilemekle kalmaz, göç eden larvalar gözlerin sklerasına girerek görme bozukluğuna yol açar ve zamansız tedavi durumunda kaybı tamamlar. Ayrıca solucan skrotumda yaşayabilir ve hastanın diğer genital organlarını etkileyebilir.

Hayati aktivite sürecinde, intradermal parazitler toksik atık ürünler salgılayarak kaşıntı ve yanmaya neden olur. Parazitin büyümesiyle birlikte lezyonun derideki alanı da artar. Solucanı çıkarmak için, etkilenen alan dirofilaria'nın çıkarılmasıyla rezeke edilir.

uyuz akarı

Uyuz akarları, deri altında yaşayan ve sadece mikroskop altında görülebilen parazitlerdir. Deri altı tabakasına yerleşen akar, hastanın şiddetli kaşıntı konusunda endişe duyması nedeniyle dermisin bütünlüğüne zarar vererek hayati aktivite geliştirir. İnsan epiteliyle beslenen kene, hastanın vücudunda tam olarak gelişir ve ergenliğe ulaştığında yumurta bırakır. Çoğu zaman, parazit sırtta, ellerde ve parmaklarda, bacak tabanlarında, uyluğun dış yüzeyinde, göğüste, koltuk altlarında, cinsel organlarda, kafa derisinde lokalizedir. Uyuz akarı ile enfeksiyon görsel olarak açıkça görülür ve hastalık tedavi edilmezse furunküloz, dermatit, egzama gibi komplikasyonlar gelişir.

filaryaz

Hastalığın ana taşıyıcısı, ısırıldığında bir kişiyi enfekte eden enfekte böceklerdir. Larva insan vücuduna girdiğinde, deride kızarıklık ile birlikte ateş belirtileri gelişir. Bundan sonra, hastalık birkaç yıl boyunca kendini hissettirmez. Larvalar oluştuğunda, kişi genel refahta bozulma, halsizlik ve sıcaklıkta artış gibi semptomlar yaşar. Boyun, gövde ve sırtta egzama, ülser, siğiller ve nodüler büyüme şeklinde döküntüler görülür. Hastalık zamanında tedavi edilmezse, kişi görme sıkıntısı çeker, artroz endişelenir.

şistozomiyaz

Schistosomiasis - kontamine su ile temas ettiğinde insan vücuduna giren deri altı solucanlar. Solucanlar hastanın cinsel organlarını enfekte ederek kaşıntıya, alerjik döküntülere, dermatite neden olur. Şistozomiyaz ile böbrekler ve karaciğer etkilenir. Testislerde ve skrotumdaki parazitler iltihaplanmaya, topaklara ve kaşıntıya neden olur. Hastalığı zamanında teşhis etmek ve ilaç tedavisine başlamak önemlidir.

sistiserkoz

Sistiserkoz, kontamine su ve hasta bir hayvanın etini içerken insan vücuduna giren domuz tenyasının larvaları tarafından kışkırtır. Helmintler deri altında, gözlerde, iç organların dokularında, kaslarda ve hatta kafada yaşarlar. Larvalar kaslarda ve deri altında lokalize ise ağrı ve yanma olur. Helmint'in bulunduğu derinin altındaki etkilenen bölge, boyut olarak büyür ve yavaş yavaş yoğunlaşır.

teşhis

İnsanlarda deri altı parazitler, doğrudan hastayı muayene eden bir bulaşıcı hastalık doktorunun ofisinde teşhis edilir. Doktor, hastalığın ihmalini belirleyen lezyonları değerlendirir. Teşhisi doğrulamak için hasta kan testleri ve kazıma örnekleri için sevk edilir. Daha detaylı bir teşhis için vücuttaki parazitlerin yerini ve ergin sayısını belirlemeye yardımcı olacak enstrümental yöntemler kullanılır. Tanı doğrulandığında, doktor bir tedavi rejimi geliştirir.

İnsanlarda deri altı parazitlerin tedavisi

Cildi etkileyen parazitlerin tedavisi, geniş spektrumlu bir antelmintik ajanın kullanımına dayanır. Enflamasyon ile antibiyotik, vazokonstriktör ve antihistaminikler kullanılması endikedir.

Dirofilariasis ile, solucan tek bir yerde yoğunlaştığında ve hareketi sınırlı olduğunda, etkilenen kısımda bir kesi yapıldığı ve solucanların bir doktor yardımıyla deriden çıktığı bir operasyon reçete edilir. Büyük iç organ solucanları, gözlerin sklera ve beyin tarafından büyük hasar için cerrahi olarak çıkarılması endikedir. Halk yöntemlerini kullanarak bu tür helmintiyaziyi kendiniz tedavi etmeye çalışmamalısınız, çünkü bunlar genellikle bol istila ile etkisizdir ve bazı durumlarda hastaya zarar verebilirler.

profilaksi

Deri altı solucanları ve akarları insan vücuduna deri yoluyla girdiğinden, enfekte bir taşıyıcıyla temas halinde yapılacak ilk şey hijyen kurallarına uymaktır: yemekten önce daima ellerinizi yıkayın, odayı temiz tutun, düzenli olarak iç çamaşırını ve yatak takımını değiştirin, konut binasına girmek için sivrisinek ve diğer böcekleri vermeyin.

Bir kişi tropikal iklime sahip ülkelerde dinlenmeyi tercih ederse, içeceğin, yemeğin ve dinlenme yerinin kalitesine önceden dikkat etmeye değer. Seçilen bölgede paraziter bir hastalığa neden olan böcekler ve hayvanlar yaşıyorsa, enfeksiyondan kaçınmaya yardımcı olacak güvenlik kuralları konusunda doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.